Patron Sensin: Nasıl İş Kurabilirim

Nasıl İş Kurabilirim

Bazı insanlar hayatı rutin gidişatı ile yaşamayı tercih ederken bazı insanlar hep biraz daha fazlasını talep eder. Girişimci ruhlu kişiler başkalarının yanında garantide çalışmaktansa hep bir adım önde olmak için kendi işinin patronu olma hayalleri kurarlar. Ama unutmayın ki kendi işini kurmak kulağa hoş gelse de doğru bir planlama yapılmadan yola çıktığınızda tam tersi sonuçlarla karşılaşma riskiniz olacaktır.

Kendi işimi kurmak istiyorum!

 ‘’Ben artık kendi işimi kurmak istiyorum’’ diyorsanız hayallerinize kavuşmak için dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu unutmayın. Bazı işler özel yetenek isterken bazı işler için yeteri kadar sermayeniz, işinizi kendi işi gibi gören çalışanlarınız olması gerekir. Nasıl iş kuracağınız tamamen sizin hayal dünyanız ve elinizdeki imkânlarla alakalı bir durumdur. Hayallerinizin peşinden koşmanız ne kadar doğru olsa da bazen sınırları zorlamamak gerektiği gerçeğini de unutmamalısınız.

Yeni iş sahibi olmak için çıktığınız yolda engellerle karşılaşabileceğiniz gibi işinizde kolaylıklar sağlayacak faktörlerle de karşılaşabilirsiniz. Bunun için doğru bir planlama yaparak yavaş bile olsa sağlam adımlarla yürümeyi tercih etmelisiniz. Maddi manevi karşılaşacağınız zorlukların başında sermaye eksikliği gelmektedir. Bu noktada eksiklerinizi tamamlamak adına yeteri kadar birikiminiz yoksa eş dost akrabalarınızdan yardım alabileceğiniz gibi devlet bankalarından ya da özel bankalardan da kredi yardımları alabilir sorunlarınızı bu şekilde çözebilirsiniz. Şunu unutmayın ki banka kredilerinden faydalanırken geri ödemelerde sıkıntı çekebilirsiniz. Hele ki aldığınız banka kredisinin faiz oranları yüksekse geri ödeme zamanında çok zorlanabilir hatta elinizde avucunuzda ne varsa kaybedebilirsiniz. O yüzden karşılıksız hibelerden ya da faiz oranı düşük kredilerden faydalanmanız sizin lehinize olacaktır. Bu konuda en çok dikkat edeceğiniz nokta kredi olanaklarından faydalanmak yerine kendi öz sermayeniz ile işe başlamanız olacaktır.

Sermaye sorunu çözdükten sonra hayallerinizi gerçekleştirmek için başarı merdivenlerinin ilk basamağını çıkmış olacaksınız. Sıradaki basamak ise kafanızdaki düşünceleri gerçeğe dönüştürmek olmalıdır.  Fikirlerinizi gerçekleştirirken de doğru planlama yapmanız gerekecektir. Kuracağınız işin müşteri kitlesini göz önünde bulundurup gerekli ön araştırmalarla doğru bir planlama yapmalısınız. Böylelikle yürüdüğünüz yolda daha az sıkıntıyla karşılaşırsınız. Örneğin üniversite öğrencilerine yönelik kafe tarzı bir iş yeri kurmak istiyorsanız öncelikle gençlerin nelerden hoşlandığı, nelerden hoşlanmadığı gibi konularda bir ön araştırma yapmalısınız. Öğrencilerin okul çıkış saatleri hatta ulaşım imkânları, mekânın yol üstünde olup olmaması gibi şartları göz önünde bulundurmak zorundasınız. Açacağınız kafenin bulunduğu yeri, menüsünü hatta iç dekorunu bile öğrencilerin seveceği ve dikkatini çekeceği şekilde ayarlamalısınız.  Küçük detaylarla ve sürprizlerle kafenizi göz önünde tutabilirsiniz. Güzel reklam kampanyaları ile de öğrencilerin yoğun olduğu ortamlarda kafenizin reklamını yaptırarak müşteri kitlenizi arttırabilirsiniz. Aksi halde kafanızdaki fikirler çok iyi bile olsa plansız programsız bir şekilde girdiğiniz işlerde başarılı olmanız çok zor olacaktır.

Reply