İş Kurmak İstiyorum Ama Param Yok

Bir iş yerinde çalışan değil de patron olma düşüncesi birçok insanın en büyük hayalidir. Kafanızda hayata geçmeyi bekleyen parlak fikirler var fakat yeteri kadar sermayeniz yok mu? Şu bir gerçek ki fikirleriniz, ne kadar orijinal olursa olsun yeterli sermayeniz yoksa fikir olmaktan öteye gidemez. İnsanlara, kendi işinin patronu olmak her zaman için cazip gelmiştir. Belki de çoğu insan patron olmayı daha az çalışmak, daha çok uyumak diye düşünmektedir. İş kurma konusunda ciddiyseniz öncelikle patron olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını iyice değerlendirmeniz sizin lehinize olacaktır. Her şeye rağmen ‘ben kendi işimi kurmak istiyorum’ diyen ama yeteri kadar sermayesi olmadığı için ümitsizliğe düşen girişimcilere sermaye noktasındaki eksiklerini tamamlamak adına başvurabilecekleri birçok yöntem olduğunu hatırlatalım.

Doğru Sermaye Nasıl Elde Edilir?

Öncelikle en doğru finans sağlama yönteminin kendi öz sermayenizi kullanmak olduğunu bilmeniz gerekir. Aklınızda yeni bir iş kurma düşüncesi varsa öncesinde birikim yapmış olmanız sizin için en doğru yol olacaktır. Buna rağmen yeteri kadar sermayeniz yoksa ailenizden ve arkadaşlarınızdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Eğer bütün denemelerinize rağmen sonuç alamadıysanız bankaların kapısını çalacaksınız demektir.

Hem devlet bankaları hem de özel bankalar girişimcilere özel kredi olanakları sunmaktadır. Bankaların istediği evrakları tamamladıktan sonra kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bundan önce dikkat etmeniz gereken nokta ihtiyacınız olan miktarı iyi planlayıp hangi kredi imkânı sizin için uygunsa o bankaya başvurmak olacaktır. Şunu unutmayın ki bütün bankaların kredi faiz oranları birbirinden farklıdır. Bazı durumlarda aldığınız kredinin iki katına varan geri ödeme şartlarıyla karşılaşabilirsiniz. Öncesinde bankadan kredi çekmek kulağa hoş gelse de ödeme sırasında çok büyük sıkıntılar yaşabilir hatta iş yeri kurdum derken her şeyinizi kaybedebilirsiniz.

Devlet Bankalarından ve Özel Bankalardan Alabileceğiniz faizsiz Kredi Olanakları

Sermayesi olmayan girişimciler için devlet bankaları ve özel bankalar tarafından faizsiz kredi imkânları sunulmaktadır. Evraklarınızı eksiksiz sunduktan sonra istediğiniz kadar kredi çekebilirsiniz. Örneğin Ziraat Bankası KOBİ Bankacılığında lider konumunda olup kendi işinin patronu olmak isteyenlere özellikle ev hanımlarına, gençlere, işi olmayanlara hatta ek iş yapmak isteyenlere sermaye konusunda yardımcı olmaktadır. Burada yapmanız gereken şey aldığınız parayı geriye ödeyebileceğinizi ispat etmeniz olacaktır.

Nasıl ki Ziraat Bankası özellikle çiftçi ve tarımla uğraşanlara kredi olanakları sunuyorsa Halk Bankası da esnafa kredi alma noktasında en çok yardımcı olan bankadır. Öyle ki Türkiye’de esnafa sıfır faiz oranlarıyla kredi imkânı sunan tek devlet bankası Halk Bankasıdır. Yapmanız gereken gerekli evrakları tamamladıktan sonra kendiniz için en uygun kredi olanakları arasında tercih etmek olacaktır. KOSGEB’den onaylanmış projelerinize kredi verildiği gibi kaybolmaya yüz tutmuş sanat dalları üzerinde çalışmak isteyen gençlere ve de 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan girişimcilere faizsin kredi imkânları sunmaktadır.

KOSGEB nedir?

Kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Destekleme ve İdaresi Başkanlığı, kendi işini kurmak isteyen girişimcileri desteklemek adına geri ödemesiz kredi imkânları sunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken öncelikle kafanızda nasıl bir iş yeri açacağınıza dair kesin kararlar alıp sonrasında Türkiye’nin her yerinde bulunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim kurslarına 30 gün boyunca katılarak girişimci belgenizi almak olacaktır.  Bütün bunlardan sonra gerekli evraklarla birlikte başvurunuzu yaptığınız takdirde 30.000 TL’ye varan hibe almaya hak kazanmış olacaksınız. Bu miktar kuracağınız işin büyüklüğü ve ihtiyacınız olan sermayenin çokluğuna göre farklılık gösterebilir. Kendiniz ve yeni işiniz için en iyisini ayarlama konusunda etrafınızda bilgi sahibi olan kişilerden yardım almanız doğru olacaktır.

Reply