İş Kurmak İçin Tavsiyeler

Herkesin olmasa da birçok kişinin yeni bir iş kurmak, başkasının yanında çalışmaktansa kendi işinin patronu olmak gibi hayalleri vardır. Girişimci olmak, yeni projeler üretmeye heves etmek doğuştan gelen bir yetenektir. Kimsenin aklına gelmeyen, çoğu kişinin garibine giden fikirlerle uğraşıyorsanız kim bilir belki siz de potansiyel bir girişimcisinizdir? Öncelikle kendinizin farkına varmalı, sonrasında sağlam adımlarla hayallerinizin peşinden koşarsanız başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Yeni iş kurma düşüncesiyle yola çıkan girişimcileri başarı merdivenlerinde zorlayacak olan birtakım engeller vardır. Bunlardan sermaye noktasındaki eksiklikleri gidermek maksadıyla birçok seçenekle karşılaşacaksınız. Yapmanız gereken şey kendiniz için en doğru olan seçeneği belirleyip başarının kapısını aralamaya çalışmak olmalıdır.

Her şeyden önce zihninizde güzelce şekillenmiş bir fikre ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Sabah uyanıp ‘’ben bugün bir iş kurmalıyım’’ diye yola çıkmak pek de doğru olmayacaktır. Yeni işinizle alakalı fikir oluştururken içinde yaşadığınız ortam ve o ortamın ihtiyaçlarını gözden geçirmelisiniz. Etrafınızda var olan ihtiyaçlar doğrultusunda fikirler üretirseniz yeni işinizden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Bulduğunuz fikirleri değerlendirirken hiç duyulmamış denenmemiş işleri seçerek o iş için bir ilk olabilirsiniz. Böylelikle alanınızda rakipsiz olma ihtimaline sahip olursunuz. Kendinizi bu konuda riske etmek istemezseniz kuracağınız işi o alandaki en gelişmiş ve farklı fikirlerle geliştirerek en iyi olmak için savaşabilirsiniz. Bu noktada en doğru karar ise tanıdık bildik bir sektörde bildiğiniz işi yapmanız olacaktır.

Doğru bir iş kurmak için doğru zamanlamanın da iyi ayarlanması gerekir. Bazen iyi fikirlerle yola çıksanız da zamanlamayı iyi ayarlayamazsanız işler yolunda gitmeyebilir. Çünkü değişen dünyamızda ihtiyaçlar ve insanların talepleri de zamana ve meraka göre değişiklikler gösterir.

Çıktığınız bu yolda sizi yolunuzdan çevirmek isteyen yaptığınız işin risklerinden bahsedenler olacaktır. Bu seslere tamamen kulak tıkamadan güzel bir değerlendirme yapmanız gerekecektir. Öncelikle yeni iş kurmanın riskli olduğu gerçeğinden yola çıkarak kazanacaklarınızı ve kaybedeceklerinizi iyice düşünerek bir karar almalısınız. Bu konu oldukça hassas bir konu olduğundan detayları iyice hesaplamalısınız. Girdiğiniz risk sonucunda öncelikle aileniz, sağlık durumunuz, eviniz ve bütün maddi birikimleriniz riske edilecekse burada biraz duraklayıp güzel bir değerlendirme yapmanız gerekecek. Ama eğer kaybınız sadece zaman, enerji ve biraz da maddi birikimse riske girebilirsiniz.  Çünkü her şeye rağmen denemeye değer.

Yeni bir iş kurmak için gereken sermaye için yakınlarınız, dostlarınız size yardım edebilir ama şunu unutmayalım ki devlet iş kurmak isteyenlere ödeme noktasında kolaylıklar sunan hibeler vermektedir. Tabi bunun için gereken şartları tamamlamanız gerekecek. Bunun yanı sıra hem devlet bankaları hem de özel bankalar girişimciler için kredi imkânları sunmaktadır. Burada dikkat edeceğiniz husus alacağınız kredileri ödeme noktasında en az faiz alan kredi imkânını seçmek olsun. Aksi halde kredi borçları sizi maddi anlamda uçurumun kenarına götürebilir. Kazanayım derken her şeyinizi kaybedebilirsiniz.

Çalışanlarınızı ve varsa ortaklarınızı iyi seçmelisiniz zira bu konu oldukça önemli bir konudur.  Aslında kendi işinizi kurarken başka birini ortak olarak almamanız daha iyi olacak ama başka çareniz yoksa şu bir gerçek ki ortağınızı doğru seçmek sizin daha çok insana ulaşmanızı da sağlayabilir. Ayrıca sizin işinizi kendi işi gibi görüp benimseyen çalışanlarla yola çıkarsanız baştan kazandınız demektir çünkü iş hayatında başarılı olmak doğru ekip çalışmasıyla mümkündür.

İş kurarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise rakiplerinizi iyi tanımanızdır. Etrafınızda sizinle aynı işi yapan rakiplerinizin durumunu takip edip müşterinin yorumlarına dikkat ederek eksik ve fazlalıklarınızı gözden geçirmeli ve kendi durumunuzu ona göre ayarlamalısınız.

One Response

  1. Sawssen Kocaturk

Reply