İş Kurmak İçin Sermaye Nasıl Bulunur?

İster büyük ölçekli olsun isterse küçük ölçekli olsun yeni bir iş kurmak için yeterli sermayeniz yoksa hayallerinize giden yolda zorlanacaksınız demektir. Birçok girişimci hayallerindeki iş yerini kurmak için çıktıkları yolda maddi olanaksızlıklar yüzünden başarısızlığa uğramaktadır. Eğer bir iş kurmak istiyorsanız öncelikle kuracağınız işle alakalı güzel bir planlama yapmalısınız. İhtiyaç listenizi doğru bir şekilde planladıktan sonra geriye sermaye bulma yollarını araştırmak kalıyor.

Sermaye Bulma Yöntemleri

Öncelikle ihtiyacınız olan sermayeyi kendi birikimlerinizden karşılayabilirsiniz. Eğer yeteri kadar sermayeniz yoksa ailenizden veya yakın çevrenizden yardım talep edebilirsiniz. Bu, borç istemek şeklinde olabileceği gibi geri ödemesiz ufak yardımlar şeklinde de olabilir.

Genellikle küçük işletmeciler işlerini kurarken bankalardan ‘’iş kredisi’’ alma yoluna giderler. Eğer bankalardan iş kredisi çekmek istiyorsanız gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra bu kurumlara başvurmalısınız. Evraklarınız onaylandıktan sonra kredinizi alabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu seçeneği tercih ettiyseniz geri ödeme noktasında yüksek faiz oranlarıyla mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Bu seçenekle hem işletmenizin ilerlemesini sağlamanız hem de ödemelerinizi zamanında ödeyip faizli işlem görmemek için uğraşmanız gerekecektir.

Sermaye noktasında diğer bir seçenek ise hibe kredilerinden faydalanmanız olacaktır. Devlet bazı kuruluşları aracılığıyla teknoloji esaslı küçük bir işletme açmak isteyen girişimciler için %50 ile %75 arası geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. KOSGEB gibi hibe kredilere başvurmak için öncelikle devlet tarafından açılan kurslara katılıp açacağınız işle alakalı eğitim görerek katılımcı belgenizi almanız gerekir. Bu kurslar 60 saatlik eğitimler olmakla beraber sunacağınız projenin onaylanması haliyle 30.000 TL geri ödemesiz hibe almaya hak kazanacaksınız. Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından projeniz onaylanırsa 70.000 TL’lik faizsiz destek sağlanmaktadır.  Daha sonrasında karşılıksız krediyi almaya hak kazanacaksınız ve ödemeler yapacağınız alışveriş faturaları üzerinden olacaktır.

Devletin bankaları aracılığıyla kendi işini kurmak isteyen girişimcilere verdiği desteğin yanı sıra bazı özel vakıflar da özellikle kadın girişimcilere yardımcı olmak için kolları sıvamış durumdadır. Buna örnek olacak Citybank’ın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında geliştirdiği Mikro Kredi seçeneğini gösterebiliriz. Mikro Kredi ile kendi işinin patronu olmak isteyen, bankalardan kredi çekme imkânı olmayan dar gelirli kadın girişimcilere, kefilsiz, ipoteksiz küçük sermaye desteği verilmektedir. Yapmanız gereken şey kendiniz gibi girişimci ve azimli dört kadın girişimci ile kredi başvurusunda bulunmak olacaktır.

Reply