2018 Yılında İş Kurmak İsteyenlere Öneriler

Yeni yıl yeni heyecanlar, yeni kararlar demek olduğundan yeni yılla birlikte kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler için değişik fırsat kapıları açılmaktadır.  Eğer yeni yılla birlikte işçi değil de işveren konumunda olmak istiyorsanız bu aşamada dikkat edeceğiniz en önemli husus kendiniz için en uygun iş imkanı üzerinde odaklanmak olacaktır. Yani sırf iş yeri açmak için fikir sahibi olmadığımız işlere yönelirseniz çıktığınız bu yolda başarısızlıklara uğrama riskiniz yüksek olacaktır.

Yeni bir iş yeri kurmak başlangıçta kolay gibi görünse de işin içine girdiğiniz zaman sizi zorlu süreçlerin beklediğini göreceksiniz. İş kurmadan önce kendi kendinizi değerlendirmeniz çok önemli bir noktadır. Bunun için kendinize bazı sorular sormanız gerekecektir. Öncelikle yapmanız gereken hesaplama; tahmini maliyetinize ekleyeceğiniz kar oranlarıyla tüketicilerin dikkatini çekip çekemeyeceğinizdir.  Ayrıca tüketiciler sizin beğenerek sunduğunuz fikirlere talep gösterecek mi? Siz güzel bir fikirle yola çıkmış olabilirsiniz ama burada önemli olan konu tüketicilerin de sizinle aynı fikirde olması yani onlara sunduğunuz hizmetin tutup tutmamasıdır. Düşüncelerinizin merkezine arz talep ilişkisinden yola çıkarak tüketici ihtiyaçlarını koymanız gerekecektir.

Yeni işinizi kuracağınız piyasayı iyi tanıyarak çevrenizdeki kişilerin ihtiyacına uygun bir iş olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Örneğin yeni bir market açmak istiyorsanız o çevredeki diğer marketlerin sunduğu imkânlardan fiyat listelerine kadar hepsini iyi araştırmalı kendi şartlarınızı ona göre değerlendirmelisiniz. Bununla birlikte müşteri kitlenizi iyi belirleyip onlara hitap edecek mekanlarda faaliyet göstermeye dikkat etmelisiniz.Yapacağınız ufak araştırmalar sayesinde fikirlerinizi gerçeğe dönüştürürken daha doğru adımlar atmış olacaksınız.

Yeni Yıl Yeni Başlangıç Demektir

Kuşkusuz 2018 yılında kendi işini kurmak isteyen 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan girişimcilere yaklaşık 50.000 TL’ye varan hibe vererek destek gösteren en gözde kurum KOSGEB’dir. KOSGEB ile iş yerinizi açmak için ihtiyaç duyduğunuz bütün gereksinimleri karşılıksız geri ödemesiz(hibe) ya da faizsiz olarak alabilirsiniz.  Bununla birlikte Akbank, Halk Bankası gibi hem devlet hem özel bankalar girişimcilere 12 ay ödemesiz 48-120 ay taksitli kredi imkânları sunmaktadır. Kendi olanaklarınızı gözden geçirerek sizin için en uygun kredi imkânını seçip başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer KOSGEB’den kredi almak istiyorsanız öncelikle açmak istediğiniz işle alakalı Türkiye’nin her ilinde hatta her ilçesinde bulunan ’Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılarak Girişimci Belgenizi almak olacaktır. Başvurunuz kabul gördükten sonra 30 günlük eğitimler sonunda sertifikanızı alıp iş yerinizi açmak için KOSGEB’den kredi almaya hak kazanacaksınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet bankaları ve özel bankalar da kendi işinin başına geçmek patron olmak isteyen girişimciler için düşük faiz olanaklarıyla kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlardan Türkiye Halk Bankası 2018 yılında başlattığı seferberlikle birlikte girişimcilere bitirdikleri üniversite bölümüyle alakalı ve Halk Eğitim Merkezlerinden aldıkları Çıraklık Belgeleri doğrultusunda 75.000 TL’lik kredi imkânı sunmaktadır. Gereken şartları taşıyorsanız aldığınız kredileri 12 ay boyunca hiç geri ödemesiz 48 ay sonra ise eşit aralıklarla faizsiz bir şekilde ödeme kolaylıklarına sahip olabilirsiniz.

Aynı şekilde istenen şartları yerine getirdikten sonra diğer bankalardan da krediler alarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Fakat bu durumda ödemeler sırasındaki yüksek faiz oranlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Aksi halde ödemelerinizi geciktirme durumunda yüksek faiz oranları yüzünden aldığınız krediyi kat kat fazlasıyla geri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böylelikle ödeme noktasında sıkıntı yaşama hatta bu yüzden işinizde başarısız olma gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bu yüzden şartlarınızı iyi değerlendirerek kazancınızı ve kaybınızı iyi değerlendirerek ihtiyatlı davranmalısınız.

One Response

  1. Medine

Reply